Ekonomi

2023 Nobel Barış Ödülü adayları açıklandı: toplam 305

Oslo merkezli Norveç Nobel Komitesi, adaylık başvurularının sona erdiği 1 Şubat’ın prestijiyle ödüle aday gösterilenlerin sayısının 305 olduğunu açıklayarak 2019’dan bu yana en düşük aday sayısını kaydetti.

Ödüle son 8 yılda aday gösterilen aday sayısı 300’ün üzerinde olurken, 2016 376 adaylık ile en çok aday gösterilen yıl oldu.

Nobel Barış Ödülü’ne aday gösterilenlerin isimleri ve adaylık bilgileri komite tarafından 50 yıl süreyle gizli tutulurken, ödüle aday göstermeye yetkili kişi ve kuruluşlar adaylıklarını kamuoyu ile paylaşabiliyor.

Örneğin Norveç Yeşiller Partisi milletvekili Lan Marie Nguyen Berg, 2023 Nobel Barış Ödülü’ne iklim aktivistleri Greta Thunberg ve Vanessa Nakate’yi aday gösterdiklerini açıkladı.

Devlet liderleri, politikacılar, üniversite profesörleri ve yabancı çıkar kuruluşlarının yöneticileri dahil olmak üzere bir dizi adayı aday gösterebilir.

Nobel Ödülü sahipleri bir diploma, bir Nobel madalyası ve yaklaşık 1 milyon dolar para ödülü alırlar.

Ödül, 10 Aralık’ta Norveç’in başkenti Oslo’da düzenlenen törenle sahiplerini buluyor.

2022 Nobel Barış Ödülü Belarus’tan insan hakları savunucusu Ales Bialiatski’ye, Rusya ve Ukrayna’dan insan hakları örgütleri Memorial ve Sivil Özgürlükler Merkezi’ne, 2021 Nobel Barış Ödülü ise özgürlük mücadelesi veren gazeteciler Maria Ressa ve Dmitry’ye verildi. Filipinler ve Rusya’da ifade biçimi. Muratov kazanmıştı.

2020 ve 2021 yıllarında Covid-19 pandemisi nedeniyle ödül törenleri gerçekleştirilememiştir.

haber-tusba.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu