Haber

22. Uluslararası Kemer Sualtı Günleri

Türkiye’nin en eski ve sistematik olarak düzenlenen sualtı fotoğraf ve resim sergileme yarışması 22. Uluslararası Kemer Sualtı Günleri, 18-21 Mayıs tarihleri ​​arasında gerçekleştirilecek.

Kemer Bölgesi Tanıtma Vakfı (KETAV) öncülüğünde Türkiye Sualtı Federasyonu ve Kemer Belediyesi’nin desteğiyle su altı doğal ve arkeolojik değerlerinin tanıtılması amacıyla düzenlenecek olan 22. Ülkeler Arası Kemer Fuarı Akdeniz’in Antalya kıyısında dünyaya açılıyor. Akdeniz Üniversitesi’nde Sualtı Günleri kapsamında “Akdeniz Medeniyetleri Araştırma Enstitüsü Konferansı” düzenlenecek.

Konferansta, Karadağ’dan Dr. Darko Kovacevic, Polonya’dan Prof. Dr. Mateusz Bogucki ve Portekiz’den Dr. Alexandre Monteiro konuşmacı olarak katılacak.

Yarışmacılar, 19 Mayıs’ta Tekirova İlçesi açıklarındaki Üç Adalar’da 08:00-16:00 saatleri arasında dalış yaparak su altı fotoğrafları ve görüntüleri çekecek.

20 Mayıs’ta Kemer Akra Kemer Otel’de CMAS Sualtı Kültürel Miras Toplantısı, ardından su altı fotoğraf ve video yarışmaları için heyet toplantısı yapılacak.

21 Mayıs’ta Göynük Mahallesi’ndeki Mirada Del Mar Otel’de öğrencilerin hazırladığı Sualtı Dünyam adlı fotoğraf kabini ve etkinlik kapatılacak.

KETAV Lideri Yorulmaz yaptığı açıklamada, 22. Uluslararası Kemer Sualtı Günleri’nin hem süreyi uzatması hem de özellikle yaz aylarında yoğun olan mekanlarda yerli ve yabancı misafirlere farklı aktiviteler sunması açısından çok değerli olduğunu söyledi.

Kemer’in Türkiye’nin en güzel dalış merkezlerinin ortasında yer aldığına işaret eden Yorulmaz, “Her yıl yaklaşık 100 bin yerli ve yabancı Kemer’deki 19 dalış noktasından dalış için mavi derinlikleri keşfediyor. Kemer olarak alternatif turizm faaliyetlerine çok önem veriyoruz. Bu doğrultuda Sea To Sky Enduro Motosiklet Yarışları, Sky To Sea, Run To Sky, Akra Gran Fondo, Aquamaster Yüzme Yarışları ve Phaselis Festivali gibi birçok etkinlik düzenliyoruz. Bunlardan biri de Uluslararası Kemer Sualtı Günleri. 22 yıldır KETAV öncülüğünde düzenlediğimiz etkinliğimiz bizler için olduğu kadar maviliklerin derinliklerini keşfetmek isteyenler için de çok değerli. Kemer’de deniz, kum ve güneş çok değerli ama denizin altında bambaşka bir dünya var. Bunu tüm dünyaya anlatmak ve tanıtmak zorundayız. Bu alternatif prestiji ile yeni ve farklı turistleri çekmek için çok önemli bir enstrüman” dedi. söz konusu.

Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım Anabilim Dalı Başkanı Doç. Hakan Öniz ise, “Bu yıl 22.sini düzenleyeceğimiz Ülkeler Arası Kemer Sualtı Günleri dünyanın ender sualtı organizasyonlarından biri. Hatta 3-4’ten biri. Değerlerini hem ülkemizde hem de uluslararası arenada tanıtmaya çalışıyoruz.Bu çabalar bizi son yıllarda değerli yerlere getirdi.Artık alanımızda hem UNESCO nezdinde çok aktif bir konuma geldik. , ICOMOS ve Dünya Sualtı Federasyonu CMAS, “Dünyayı ilgilendiren değerli projeler yapıyoruz. Sualtı arkeolojisi alanında geldiğimiz nokta ve kazandığımız altyapı tüm dünya tarafından yakından takip edilmekte ve takdir edilmektedir. Bunlarda 22 yıldır bu faaliyetin kesintisiz olarak sürdürülüyor olması büyük rol oynuyor.” dedi.

Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu ise yaptığı açıklamada, “Kemerimiz Türkiye’nin en uygun dalış noktalarına sahip konumunda. KETAV’ın belediyemizin desteğiyle düzenlediği 22. Uluslararası Kemer Sualtı Günleri’nde mavi suların dibi yeniden keşfedilecek. Birçok spor organizasyonunun merkezi haline gelen Kemer’in sualtı güzelliklerini sizlere en iyi şekilde tanıtmaya devam edeceğiz. Organizasyonda en büyük pay KETAV ve KETAV Lideri Volkan Yorulmaz’a ait. Kendisini ve grubunu tebrik ederiz. Yarışa katılacak olan dalış tutkunlarına başarılar diliyorum.” terimleri kullandı.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu