Teknoloji

Göründüğünden daha tehlikeli: Bu uygulama telefonunuzda yüklüyse hemen silin!

iRecorder – Ekran Kaydedici Google Play mağazasından indirilebilen yasal bir Android uygulamasıydı. Amacı adından belli. Ağustos 2022’ye kadar tek yaptığı size ekran kaydı yaptırmaktı. Ancak bir güncellemeyle, iRecorder, bir casusluk aracına dönüştü . Uygulama, mikrofonu kullanarak her 15 dakikada bir ses verilerini kaydetmeye başladı. Ayrıca, geliştiricinin telefonunuzdan belirli dosya türlerini indirmenize de izin verdiği ortaya çıktı.

ESET araştırmacıları, bu özellikleri keşfettikten sonra uygulamayı Play Store’dan kaldırdı. Ancak yine de telefonunuza veya tabletinize yüklenmiş olabilir. Bu yüzden mümkün olan en kısa sürede silmenizi öneririz.ESET araştırmacıları bir blog gönderisinde, bir geliştiricinin yasal bir uygulama yükleyip bir yıl sonra boşa harcanan kodla güncelleme yapmasının çok nadir olduğunu söyledi.

Geliştirici, Eylül 2021’de iRecorder’ı piyasaya sürdü. Ağustos ayında hasarlı kodu yazılıma dahil etti ve güvenlik denetimlerinden kurtulmayı başardı. ESET’in Ağustos 2022 güncellemesi, AhMyth Android RAT(uzaktan erişim Truva Atı)

Güncellemeden sonra iRecorder orijinal özelliklerini korumuştur. Bununla birlikte, aynı anda mikrofondan gelen sesi kaydetme ve belgeleri komuta kontrol sunucusuna gönderme yeteneği de kazanmıştır. Uygulama ayrıca kaydedilen web sayfaları, fotoğraflar, ses, görüntü ve belgeler gibi çeşitli belge türlerini taradı ve sunucularına yükledi.

iRecorder’a baktığımızda, PlayStore’da 50.000 kez indirildi . Şimdi hedef kitlenin kim olduğu belli değil. Telefonunuzda veya tabletinizde hala iRecorder kurulu ise hızlıca silmenizde fayda var.

haberfoca.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu