Haber

Mersin’de av yasağına rağmen balık fiyatları artmadı

Türkiye’de 12 mile kadar olan bölgede 15 Nisan’da başlayan av yasağı Mersin’de balık fiyatlarına yansımadı. Günlük taze balıklar tezgahlarda yerini alırken, halkın ilgisi yoğun oldu. Mersin Balıkçılar Derneği Başkan Yardımcısı Adnan Polat, “Normal şartlarda bu aylarda balık satışlarımız azalırdı ancak Ramazan Bayramı nedeniyle et fiyatlarının artması nedeniyle balığa talep arttı. Şu anda balık satışlarımız çok iyi. .”

Gırgır ve trol amaçlı endüstriyel balıkçı tekneleri için deniz balıkçılığı yasağı 15 Nisan’da başladı. Mersin’de yasak öncesi 40-50 olan balık çeşidi 15’e düştü ama fiyatlara yansımadı. Günlük taze balıklar tezgahlarda yerini alırken, fiyatından dolayı vatandaşların ilgisi yoğun. Mersin Balıkçılar Derneği Başkan Yardımcısı Adnan Polat, 15 Nisan’da başlayan avlanma yasağının 15 Eylül’de açılacağını kaydetti. Yasak nedeniyle balık çeşitliliğinin azaldığını belirten Polat, “Şu anda trol ve gırgır balıkçılığı yapılıyor. 12 mil dışında uluslararası sularda balıkçılık devam ediyor. Şu anda çalışan büyük teknelerimiz var. Yine taze ve günlük balık alıyoruz. 40-50 balık çeşidi, 15 çeşit düştü” dedi.

‘BALIK HER BÜTÇEYE UYGUN’ Tezgahlarda her bütçeye uygun balık bulunduğunu kaydeden Polat, “Ramazan ayı nedeniyle her yıl et fiyatlarında artış oluyor. Bu bizim için artı oldu. Altında” normal şartlarda bu aylarda balık satışlarımız düşerdi ama şu an balık satışlarımız çok iyi.Halkımızdan çok talep var.Balık fiyatlarımız da çok iyi.Sardalye satıyoruz omega 3 tankı gelen yılın 12 ayı 40-50 TL.Bizde yine kefal var 40-50 TL’ye gidiyor.Gümüş balığı 60-70 TL, çipura, “Levrek 100 TL civarında. Yani her bütçeye uygun balık var. Ete göre çok uygun” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu