Ekonomi

EBRD’den depremden etkilenen KOBİ’lere destek programı

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’ndan (EBRD) yapılan açıklamada, “İmar Desteği ve Ödeneği” adlı program kapsamında etkilenen illerde faaliyet gösteren küçük ve orta ölçekli şirketlere destek verileceği belirtildi. deprem yüzünden.

Açıklamada, program kapsamında depremden etkilenen küçük ve orta ölçekli işletmelerin yeniden inşa ve onarım maliyetlerinin 60 bin avroya kadar yüzde 85’inin karşılanmasının planlandığı, işletmelerin de Bankanın sunduğu danışmanlık hizmetlerinden yararlanabilirsiniz.

Açıklamada, bankanın bu finansman programının Japonya Maliye Bakanlığı tarafından da desteklendiği ve programın Adıyaman, Kahramanmaraş, Kilis, Osmaniye, Gaziantep, Malatya, Şanlıurfa, Diyarbakır illerini kapsayacak şekilde planlandığı belirtildi. Şu anda depremden etkilenen Elazığ ve Adana yer alıyor.

Açıklamada, EBRD’nin daha önce önümüzdeki 2 yıl içinde söz konusu bölgelere 1,5 milyar avroya kadar yatırım yapacağını açıkladığı hatırlatıldı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen EBRD Türkiye Genel Müdürü Arvid Tuerkner, şunları söyledi: “Bölgeye yaptığımız ziyaret, depremin küçük işletmeler üzerinde yıkıcı bir etki yarattığını, şirketlerin ciddi mali kayıplar, operasyonel aksamalar, altyapı hasarları, Finansal sıkıntı ve daha geniş ekonomik belirsizlikler.” sözünü kullandı.

Tuerkner, Türkiye ekonomisinin omurgası olan KOBİ’lere kritik destek sağlayacak “İmar Desteği ve Ödenek” programını bugün hayata geçirmekten gurur duyduklarını belirtti.

habergolyaka.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu